Jak se vypořádat se zamotanými kabely?


Problém zamotaných kabelů není jen otázkou počítačů, můžeme se s ním setkat v celé domácnosti. Neuspořádané prodlužovací šnůry a další kabely nevyhlíží nejlépe a jsou také velmi nebezpečné. Jak se tedy s nimi vypořádat a vytvořit bezpečný domov? Přečtěte si v našem článku.

Proč mít uspořádané kabely?

Zamotaná sluchátka, prodlužovací kabel nebo počítačové kabely. Všechny tyto v podstatě nicotné problémy nám dokážou pěkně hnout žlučí. Málo kdo si však uvědomuje, že takové kabely mohou být i nebezpečné. Nachází-li se někde v prostoru, snadno o ně můžeme zakopnout, přivodit si úraz a vytrhnout je ze zásuvky. Při jejich extrémním zamotání hrozí také poničení, nebo nenávratné zničení.

Dalšími důvody, proč je vhodné mít prodlužky, HDMI a USB kabely hezky uspořádané, je vizuální stránka a úspora času. Zamotané kabely nevypadají pěkně a jejich rozmotávání nás stojí chvíli času a občas velký kus nervů.

Jak se vypořádat se zamotanými kabely

Jak se vypořádat se zamotanými kabely?

Rady jak na zamotané kabely

1.      Myslete prakticky už při jejich instalaci

Pokud kabely hned instalujete, nesnažte se vše rychle zapojit, ať to máte z krku co nejdříve. Platí to hlavně v případě, kdy jich zapojujete velké množství, například u počítače. Na chvíli si k tomu sedněte a zapojte tak, aby se vám počítačové kabely nikde nekřížili a neobtáčeli se navzájem. U počítačových stolů dbejte také na to, aby se vám také nepletly pod nohy. Určitě si nechcete omylem shodit monitor.

2.      Kabely od sebe oddělte

Selektujte a oddělujte. Uvidíte, že když z velké změti zamotaných kabelů vytvoříte tři skupinky, bude vše vypadat mnohem více zorganizovaně. Velkou výhodou je také možnost si kabely barevně odlišit. Hned budete vědět, který kam patří, a nemusíte zkoumat, kam vedou. Velkou výhodou je také následná manipulace. Budete-li chtít prodlužovací šňůry a další kabely schovat za obývací stěnu, knihovnu nebo jiný kancelářský nábytek, půjde to mnohem rychleji, než kdybyste lovili a ukrývali jeden po druhém.

Velmi nápomocné mohou být držáky na kabely k připevnění pod stůl, barevné izolační pásky, gumičky, kabelové sponky nebo barevné stahovací pásky.

Zamotané kabely

Zamotané kabely

Po uspořádání kabelů

Po uspořádání kabelů

3.      Kabely veďte podél stěn a schovejte

HDMI kabely, dlouhé kabely od internetu a další veďte podél stěn. Pozor na natažené prodlužovačky uprostřed pokoje. Jsou nebezpečné a nepraktické, a to nejen pro děti a zvířata!

Pokud jsou kabely viditelné (např. HDMI), zvažte chráničky nebo lišty na kabely. Nejen, že je schováte, ale také ochráníte před vnějšími vlivy. Lidé, co mají koberec, navíc mohou prodlužky a kabely vedené podél stěn skrýt pod něj. Uvidíte, že obývací pokoj  či kancelář bude zase o něco upravenější (a bezpečnější).

Obývací sestava Clerid 1

Obývací sestava Clerid 1

4.      Nepoužité kabely schovejte do organizéru

Mnoho lidí má doma HDMI kabely, prodlužovačky a USB kabely k mobilním telefonům schované buď v šuplíku, ve skříni nebo v tašce. Postupem času se jich na tomto místě nahromadí i desítky. Jak se v nich přehrabujeme a hledáme ten, co zrovna potřebujeme, postupně se zamotávají a výsledkem je jeden ohromný uzlík.

Abyste předešli tomuto chaosu, vyzkoušejte například krabice na uspořádání kabelů, organizér, boxy nebo pořadače na kabely. Jedná se o chytré úložné prostory, ve kterých se nachází většinou několik praktických přihrádek. Než je však schováte, nezapomeňte je srolovat, přelepit či připevnit tak, aby neměli tendenci se rozmotávat. Pak už stačí kabely šoupnout do boxu, vložit do skříně a je vystaráno.